• Academia Olimpica Romana

Concursul national de arte plastice "Jocurile olimpice in imaginatia copiilor"

Lista de castigatori (2021)

Concursul National de Arte Plastice
„Jocurile Olimpice in imaginatia copiilor”, editia 2021



Cea de a XXIX-a ediție a Concursului Național de Arte Plastice „Jocurile Olimpice în imaginația copiilor” s-a desfășurat în acest an în condiții speciale. Evenimentul organizat de Comitetul Olimpic și Sportiv Român (C.O.S.R.), prin Academia OlimpicăRomănă (A.O.R.)a beneficiat de sprijinul Ministerului Educatiei(M.E.) și al Solidarității Olimpice (departament din cadrul Comitetului Internațional Olimpic).

Situația epidemiologică actuală, determinată de răspândirea virusului SARS-CoV-2, a impus un nou protocol privind organizarea și desfășurarea concursului. Astfel, informarea elevilor s-a realizat, în scris, prin intermediul inspectoratelor școlare județene/ Inspectoratul Școlar al Municipiului București (I.S.M.B.). Lucrările au fost transmise prin poșta/curier pe adresa forului olimpic, iar jurizarea a avut loc la data de 4 noiembrie a.c., la sediul C.O.S.R., cu respectarea tuturor măsurilor de protecție și igienă prevăzute de legislația în vigoare. Câștigătorii suntanuntațiîn mediul online, iar premiile, constând în materiale de pictură, albume de artăși diplome, vor fi trimise către aceștia prin intermediul unei firme de curierat.

Anul acesta s-a înregistrat un număr record de participanți înscriși în concurs, respectiv 2.278. Lucrările au fost repartizateatfel pe categoriile de vârstă:

6-10 ani – 293 lucrări

11-14 ani – 1280 lucrări

15-18 ani – 305 lucrări



Lucrările înscrise în concurs au provenit din Municipiul București și alte 37 de județe de la nivel național (Botoșani, Hunedoara, Timiș, Tulcea, Prahova, Covasna, Brăila, Buzău, Suceava, Dolj, Constanța, Dâmbovița, Bihor, Iași, Bacău, Călărași, Sibiu, Arad, Ilfov, Gorj, Argeș, Sălaj, Cluj, Mureș, Olt, Vâlcea, Bistrița Năsăud, Galați, Maramureș, Caraș-Severin, Vrancea, Giurgiu, Vaslui, Neamț, Satu Mare, Brașov, Teleorman)

42 de lucrări au fost premiate.

Juriul, alcătuit din Adrian Braescu –inspector pentru arte plastice in cadrul M.E.; Elena Stoica – profesor de educatie plastica la Corbeni, jud. Arges; Streinu Ioana – inspector școlar pentru arte vizuale în cadrul I.S.M.B.și Conță Adriana – profesor la Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza” București, a stabilit acordarea următoarelor distincții:



CATEGORIA 6-10 ANI
Premiul I:Boriceanu Cristian de la Școala Gimnazială „Nicolae Russu” din Sita Buzăului; profesor îndrumător: Mitrofan Laura; titlul lucrării: „Învingătorii”
Premiul II: Hogea Roxana Ana Maria de la Palatul Copiilor din Tulcea; profesor îndrumător: Butuc Elida Veronica; titlul lucrării: „Gimnastică”
Premiul III: Puia Ștefan de la Centrul de excelență Ilfov/ Liceul Barbu Știrbei; profesor îndrumător: Badea Mihnea Cristian; titlul lucrării: „Oină”
Premiul Special: Maria Miruna Dumitru de la Liceul Teoretic „Jean Monnet” din București; profesor îndrumător: Claudia Bunea; titlul lucrării: „Grație și putere”
Mențiune: Georgescu Maria de la Școala Primară „Ana Lugojana” din București; profesor îndrumător: Lixandru Eugenia; titlul lucrării: „O partidă de tenis”
Mențiune: Spiridon Antonia de la Palatul Copiilor din Tulcea; profesor îndrumător: Butuc Elida Veronica; titlul lucrării: „Echitație”
Mențiune: Bîrcean Iris de la Liceul de Arte „Sigismund Toduță” din Deva; profesor îndrumător: Nealcoș Alina; titlul lucrării: „Gimnaste”
Mențiune: Dospinoiu Maria Izabela de la Școala Primară „Ana Lugojana” din București; profesor îndrumător: Lixandru Eugenia; titlul lucrării: „Gimnasta la Jocurile Olimpice”
Mențiune: Albu Elvira Anastasia de la Școala Primară „Ana Lugojana” din București; profesor îndrumător: Lixandru Eugenia; titlul lucrării: „Gândul unei gimnaste”
Mențiune: Bradu Maia Ștefania de la Palatul Copiilor din Tulcea; profesor îndrumător: Mihailov Alina; titlul lucrării: „Bazinul Olimpic”
Mențiune: Pintea Eva de la Școala Gimnazială de Arte „Iosif Sava” din București; profesor îndrumător: Elena Dăscălescu; titlul lucrării: „Canoia olimpică”
Mențiune: Haralambie Liana Cristina de la Școala Gimnazială „Alexandru Costescu” din București; profesor îndrumător: Dobrea Mihaela; titlul lucrării: „Nadia Comăneci”
Mențiune: Cocalea-Drăghici Andreea de la Palatul Copiilor din Tulcea; profesor îndrumător: Mihailov Alina; titlul lucrării: „Atletism”
Mențiune: Matei Stănică de la Centrul de excelență Ilfov/ Liceul Barbu Știrbei; profesor îndrumător: Badea Mihnea Cristian; titlul lucrării: „Cursa de ciclism”

CATEGORIA 11-14 ANI
Premiul I:Teodora Maria Miricioiu de la Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” din Pitești; profesor îndrumător: Mocioc Elena; titlul lucrării: „Minunile Jocurilor Olimpice”
Premiul II:Rotărescu Iris-Ioana de la Școala Gimnazială de Arte nr. 3 din București; profesor îndrumător: Florina Niță; titlul lucrării: „Sportivii”
Premiul III: Aurică Bianca Andreea de la Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza” din București; profesor îndrumător: Bunea Imelda; titlul lucrării: „Bucuria aflată în efort”
Premiul Special: Dedu Ana de la Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza” din București; profesor îndrumător: Eusebio Spinu; titlul lucrării: „Jocurile Olimpice în imaginația copiilor”
Mențiune: Niculae Robert Constantin de la Școala Gimnazială de Arte, nr. 3 din București; profesor îndrumător: Florina Niță; titlul lucrării: „Hochei pe gheață”
Mențiune: Balog Steiner Claudiu de la Liceul de Arte „Marin Sorescu” din Craiova; profesori îndrumători: Dincă Cristian și Trușcă Claudia; titlul lucrării: „Perseverența”
Mențiune: Ilie Miruna de la Școala Gimnazială, nr. 311din București; profesor îndrumător: Oana Popa; titlul lucrării: „Emoții”
Mențiune: Siea Luca-Nicolas de la Liceul Teoretic „Ovidius”din Constanța; profesor îndrumător: Ursu Iustina-Silvana; titlul lucrării: „Bucuria Jocurilor Olimpice”
Mențiune: Sandu Ioana Bianca de la Palatul Copiilor Tulcea; profesor îndrumător: Mihailov Alina; titlul lucrării: „Gimnastică”
Mențiune: LacatusuErica Maria de la Liceul de Arte „Marin Sorescu”din Craiova; profesori îndrumători: Dinca Monica și Grigorescu Ionel; titlul lucrării: „Sporturi Olimpice”
Mențiune: Cristescu Sebastian de la Școala Gimnazială, nr. 112 din București; profesor îndrumător: Dracșanu Aurelia; titlul lucrării: „Jocurile Olimpice”
Mențiune: Gradinariu Anastasia de la Colegiul Național „Ștefan cel Mare” din Suceava; profesor îndrumător: Frîncu Mihai Adrian; titlul lucrării: „Jocurile Olimpice în imaginația copiilor”
Mențiune: Ciubotariu Ilinca de la Liceul de Artă „Ștefan Luchian” din Botoșani; profesor îndrumător: Șurghin Elena-Emanuela; titlul lucrării: „Trecut în contemporan”
Mențiune: Brandt David de la Școala Gimnazială „Mircea Eliade” din Craiova; profesor îndrumător: Nicoleta Pătru; titlul lucrării: „Bucuria aflată în efort”

CATEGORIA 15-18 ANI
Premiul I:Gavril Mihaela Cătălina de la Liceul de Artă „Ștefan Luchian” din Botoșani; profesor îndrumător: DolhescuGenoveva; titlul lucrării: „Colaj”
Premiul II:Matei Andrada Maria de la Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza” din București; profesor îndrumător: Cosmin Hiristea; titlul lucrării: „Iubesc sporturile olimpice”
Premiul III:Popișteanu Bianca Elena de la Palatul Copiilor din Tulcea; profesor îndrumător: Mihailov Alina; titlul lucrării: „Prietenie”
Premiul Special: Iosub Alesia Elena de la Liceul de Artă „Ștefan Luchian” din Botoșani; profesor îndrumător: Munteanu Bogdana - Alina; titlul lucrării: „Jocurile Olimpice”
Mențiune: Dobre Andreea de la Liceul de Arte „Bălașa Doamna” din Târgoviște; profesor îndrumător: Cobianu Monica; titlul lucrării: „Luptătorii”
Mențiune: Iacob Ana Maria de la Palatul Copiilor din Tulcea; profesor îndrumător: Butuc Elida Veronica; titlul lucrării: „Cursa de culoare”
Mențiune: Nectaria Rasiga de la Seminarul Teologic „Sfântul Gheorghe” din Botoșani; profesor îndrumător: Șcarlii Ioana; titlul lucrării: „Jocul minții”
Mențiune: Suciu Ana Maria de la Liceul Teoretic „Ioan Jebelean” din Sânnicolau Mare; profesor îndrumător: Lihăt Cristina Claudia; titlul lucrării: „Atlet paralimpic”
Mențiune: Ghioc Alina de la Liceul de Artă „Ștefan Luchian” din Botoșani; profesor îndrumător: DolhescuGenoveva; titlul lucrării: „Viziune”
Mențiune: Pascu Teodora Maria de la Palatul Copiilor din Tulcea; profesor îndrumător: Mihailov Alina; titlul lucrării: „Bazinul olimpic”
Mențiune: Roman Daniel Stelian de la Liceul de Artă „Ștefan Luchian” din Botoșani; profesor îndrumător: DolhescuGenoveva; titlul lucrării: „Fuga spre speranță”
Mențiune: Bîrsan Karina Andra de la Liceul de Arte „Marin Sorescu” din Craiova; profesori îndrumători: Mărgelu Lidia și Grigorescu Ionel; titlul lucrării: „Jocurile Olimpice”
Mențiune: Colipcă Mihaela de la Liceul de Artă „Ștefan Luchian” din Botoșani; profesor îndrumător: Strugariu Adina; titlul lucrării: „Jocurile Olimpice”
Mențiune: Constantin Maria Rebeca de la Palatul Copiilor din Tulcea; profesor îndrumător: Butuc ElidaVeronica; titlul lucrării: „Mirajul gheții”

 



Galerie foto