• Academia Olimpica Romana

Sedinta anuala cu directorii si secretarii filialelor judetene AOR

Program (2016)

PROGRAM NATIONAL DE EDUCATIE OLIMPICA PRIN SPORT IN CADRUL VOLUNTARIATULUI OLIMPIC – IN DRUM SPRE RIO

PENTATLON OLIMPIC SCOLAR PENTRU MILENIUL III

- Program -

 

 

Miercuri, 3 august

     12:00 – 16:00 – Sosirea participantilor la Complexul Olimpic “Sydney 2000”, Izvorani

13:00 - 14:30       – Dejun

17:00 – 19:00  – Deschiderea oficiala (imn olimpic, prezentarea participan?ilor si a programului; intocmirea fiselor de concurs pentru tinerii participan?i, premii pentru promovarea Olimpismului 2015, Aniversare 25 de ani AOR, foto grup)                         

19:00 – 19:30    – Timp liber – vizitare Complexul Olimpic “Sydney 2000”, Izvorani – bazele sportive.

19:30                  – Cina

 

Joi, 4 august

      08:30               – Mic Dejun

      09:30 – 11:30   – Pentru directorii AOR

 – Probleme organizatorice

 – Prezentarea activita?ii A.O.R. la nivel na?ional in perioada ianuarie – iunie 2016: scurte prezentari ale activita?ii filialelor jude?ene A.O.R. – partea I

      11:35 – 11:45     – Coffee break     

      11:45 – 13:00 – Prezentarea activita?ii A.O.R. la nivel na?ional in perioada ianuarie – iunie 2016: scurte prezentari ale activita?ii filialelor jude?ene A.O.R. – partea a II-a

 

      09:30 – 13:00    – Pentru copii: amenajarea spa?iului de concurs, antrenamente; intâlnire cu medalia?i olimpici, activita?i sportive     

      13:30                – Dejun

      17:00 – 19:00  – “Pentatlon Olimpic Scolar  pentru Mileniul III” - probele sportive

   – Coffee break   

      19:00                 – Cina

 

Vineri, 5 august – Deschiderea oficiala a Jocurilor Olimpice de vara – Rio 2016

      08:30                 – Mic Dejun

      09:30 – 11:30 – Pentru directorii A.O.R. si copii: Ceremonial olimpic

  – Pentru directorii A.O.R. – Prezentare dl prof. Dragomir Petrica (Institutul de Stiin?e ale Educa?iei) – “Educa?ie fizica scolara – izvor de educare a olimpismului”

  – Intrebari si raspunsuri       

      11:30 – 11:45       – Coffee break

       11:45 – 13:00     – Prezentare dra Anita Sterea – “Predarea educa?iei olimpice folosind istoria locala”

Intrebari si raspunsuri

     

      09:30 – 13:00        – Pentru copii: “Artele si sportul, de la pasiune la performan?a si prietenie” – excursie la Complexul Sportiv Na?ional “Nicolae Navasart” – Snagov (invitat - sculptorul Ioan Sideri); activita?i sportive la bazin     

      13:30                    – Prânz

      16:30 – 17:30    – Proba artistica la “Pentatlon Olimpic Scolar pentru Mileniul III”;

     – Coffee break

      17:15 – 19:00          – Activita?i sportive        

      19:00                      – Cina

 

 

Sâmbata, 6 august

     08:30                – Mic Dejun

     09:30 – 11:30      – Pentru directori A.O.R. si copii:  – Proba teoretica “Pentatlon Olimpic Scolar pentru Mileniul III” - concurs “Cine stie Olimpism, câstiga!”

     11:30 – 11:45      – Coffee break

     11:45 – 13:00    – Pentru directori A.O.R.: - Scurte prezentari ale activita?ii filialelor jude?ene A.O.R. / Prezentare – dna ……… - ANAD

 

 – Pentru copii: Intâlnire cu medalia?i olimpici

 – Intrebari si raspunsuri

     13:30                  – Dejun

     16:00 – 17:00       – Activita?i sportive

     17:00 – 17:15       – Coffee break

     17:30 – 18:30      – Incheierea cursului, imnul olimpic, festivitatea de premiere la “Pentatlon Olimpic Scolar pentru Mileniul III” si inmânarea certificatelor de voluntar/participare

     19:30                    – Cina festiva                              

 

Duminica, 7 august

       08:30                    – Mic Dejun

     10:00                     – Plecarea participan?ilor



Galerie foto